חיים חדשים לנכסים ישנים

מגמת הקיימות הרווחת בשנים האחרונות הביאה אותי לחשוב על אחת מהסוגיות המרכזיות המטרידות את לקוחותיי – האם להפיח חיים חדשים בנכס ישן, ללטש אותו ולהפוך אותו ליהלום של ממש או האם לוותר על האתגר, ההרפתקה והסיפוק הרב שיגיע אחריה ולבחור דווקא במגרש ריק עליו ייבנה בית חדש או שמה בכלל לרכוש דירת קבלן בפרויקט יוקרתי. מתי זה כדאי? למי זה מתאים? הנה כמה נקודות למחשבה.

נכס ישן אל מול מגרש ריק או אל מול רכישה של נכס חדש

רבים המתלבטים בין רכישה של נכס ישן לעומת רכישה של מגרש ריק או נכס חדש מפרויקט קבלני משקללים שלושה מרכיבים מרכזיים: זמן, עלויות ונטייה אישית. בין שלושת החלופות הללו הפערים משמעותיים, כאשר הניסיון לימד אותי שאפשרות השיפוץ של נכס ישן עולה בכמה מונים על פני אפשרויות של רכישה של נכס חדש או בנייה של נכס מהיסוד, וזאת כיוון שנכס ישן טומן מספר יתרונות שאין בנמצא בשתי החלופות האחרות והנה הן לפניכם:

  • נכס ישן הוא עובדה מוגמרת- בדרך כלל מדובר על מבנה, שנבנה בעשורים הקודמים, לעיתים מדובר על נכס שנהנה מחללים רחבים, תקרה גבוהה, מרחב ציבורי כפול, כיווני אוויר מעולים, מיקום מנצח בשכונה איכותית, נוף פתוח ובסיס איכותי (תוואי שטח טוב, גובה וכן הלאה) נתונים אלו קבועים וקיימים ותמיד יישארו יתרונותיו של הנכס – הן בתצורתו הישנה והן בתצורתו החדשה.
  • היתרון השני עשוי להפתיע אתכם – תהליך של שיפוץ עשוי להתגלות כמהיר, קצר, יעיל וחסכוני יותר מאשר רכישה של נכס חדש, שאינו חף מהצורך לבצע התאמות כמו נגרות אישית, פתיחת חללים, התאמת הדרישות למרחב הקיים וכן הלאה. אפשרות זו אף מהירה יותר מרכישה של מגרש עליו ייבנה נכס חדש מהיסוד, שכן בחלופה זו נדרש להמתין לעיתים שנים לאישורי הרשויות וכל התהליך פשוט מתעכב. נכס ישן הוא נכס בנוי ויתכן מאוד שהוא מגלם איכויות אדריכליות שלא בהכרח יאושרו בהתאם לרפורמה החדשה שפורסמה לפני כחמש שנים כמו למשל חללים כפולים, פתחי אוורור, כירוי חללים חיצוניים ותקרות גבוהות  – ערכים אדריכליים הראויים לשימור ומעניקים לנכס אופי ייחודי.
  • הקסם שבתכנון ובבחירה של חומרים- בשנים האחרונות אנחנו רואים שמגמת הקיימות זוכה לפריחה ולעדנה, קיימת נכונות לשמר את הישן ולהשתלב בטבעיות בתוך סביבת המגורים הקיימת. עבור אנשים, שאינם רוצים להתבלט, ואשר מעוניינים ליהנות מסביבת מגורים יוקרתית ואיכותית קיימות חלופות טבעיות רבות המאפשרות להם ליצור את בית המגורים המתאים ביותר עבורם, כזה שנותן מענה מיטבי לדרישות השעה ולצרכי היום יום יחד עם יכולת ליהנות מסגנון עיצובי אהוב ותחושה של רעננות וחידוש.

הגדרת סגנון העיצוב תוך מקסום יתרונותיו של הנכס ומציאת הפתרון התכנוני המתאים ביותר לצרכים שלכם יהפכו את הנכס שמצאתם לבית נוח, חמים ומאוזן המשקף את רצונותיכם וטעמכם האישי ומעניק חווית מגורים נעימה וייחודית.

מעבר לכך תהליך רכישה של נכס חדש או בנייה של נכס חדש מהיסוד עלול להימשך בין שנתיים לארבע שנים לעומת זאת תהליך של רכישת נכס קיים, תכנון מקדים ושיפוץ נע בין מספר חודשים לשנה, כאשר ניתן לשלוט בפרויקט השיפוץ באופן מלא ללא מנהלות מיותרות ומעיקות וללא תלות במערכות שונות תוך ביצוע מהיר ויעיל של העבודות השונות, מעבר לכך ישן לא בהכרח נראה מיושן, לרשותנו עומד היצע רחב של חומרים – חלקם תעשייתי לחלוטין וחלקם אקולוגי, השומרים על ערכים של קיימות, מגוון השילובים בין חומרים אלו רחב ובאמצעותם ניתן לפתור בעיות בינוי רבות. 

האם לשפץ נכס ישן או למכור?

סוגייה נוספת עמה מתמודדים לקוחותיי נוגעת לכדאיות החידוש וכאן הייתי רוצה להרחיב את נקודת המבט ולבחון את סביבת המגורים המקיפה את הנכס. אם גם אתם מתמודדים עם סוגייה זו שאלו את עצמכם מספר שאלות:

  • האם ביתכם ממוקם באזור איכותי?  
  • האם ישנם כיווני אוויר טובים המאפשרים תחלופת אוויר גבוהה?
  • ·          מהו תווי השטח בנכס, האם הוא מגלם יתרונות של נוף, גובה ופרטיות?

אם עניתם בחיוב על שאלות אלו הצעתי אליכם היא לשקול לחיוב את אפשרות השיפוץ על פני המכירה, שכן תהיו מופתעים לגלות איך ביתכם עשוי לעטות בגד חדש מבפנים ומבחוץ ובכל זאת לשמר מוטיבים שאהבתם בתצורתו הישנה – כך שאתם שומרים על הקיים ונהנים מיתרונות של חדש.

ואם מעוניינים לרכוש נכס ישן על מה מומלץ לשים את הדגש?

נכסים שלא ניתן יהיה למצוא להם פתרון תכנוני מתאים יוצעו בדרך כלל במחיר נמוך באופן משמעותי ביחס לנכסים קרובים באזור. במקרים אלו מומלץ לבחון את הנכס מעין תכנונית ולשם כך ניתן להיוועץ במעצבת פנים, שמכירה את הצרכים והדרישות שלכם ותוכל לבחון אם ניתן יהיה ליישם אותם בחלל הקיים ובאמצעים נגישים. בהמשך לכך אני ממליצה לא לפסול במהרה נכסים, שסובלים מהזנחה ארוכת שנים, דווקא שם מעבר לקירות המקולפים ייתכן ומסתתר קסם, שעוד לא מומש, נכסים אלו מוצעים אף הם במחיר נמוך יותר ביחס לנכסים מקבילים, אך אם לא קיימת בהם בעיה תכנונית מהותית והם ממוקמים באזור מועדף – יתכן בהחלט שמדובר על מציאה של ממש.

לסיכומו של עניין בין אם יש ברשותכם נכס ישן ובין אם אתם מעוניינים לרכוש נכס זה, היעזרו בייעוץ אדריכלי מקדים, כך שתוכלו להכיר את כל האפשרויות התכנוניות העומדות לפניכם במימוש מיטבי של הנכס העומד לפניכם. נצלו תקופה זו בה הרוכשים מהססים להיכנס להתחייבות ארוכות-טווח, ישנם נכסים ישנים רבים וטובים בשכונות איכותיות, שעם תכנון נכון, חידוש תשתיות , בחירת חומרים איכותית, יתגלו כהצלחה גדולה.

השאירו פרטים

וביחד נתחיל לתכנן את בית החלומות שלכם