דינמיקה זוגית בתהליך העיצוב

לעצב את הבית ולהישאר חברים- איך לשמור על שלום בית בתהליך השיפוץ

מאחורי כל רצון לשדרג את מרחב המגורים עומדת הכמיהה למרחב מגורים מרגיע, שליו, נעים, נקי ואסתטי. אך עבור רבים הדרך לתוצאה המיוחלת עוברת בוויכוחים רבים ואי הסכמות. כיצד להימנע מהרגשות הקשים ולאמץ שיח, שמקדם את השיפוץ? הנה כמה עצות זהב.

לזכור את השותפות

לפני הכל שיפוץ הוא מטרה משותפת של צוות, שבחר להתקדם יחדיו אל עבר עתיד מתאים יותר עבורם ועבור משפחתם. עתיד שמגשים חלום ומשפר את איכות החיים. כאשר שני הצדדים מחויבים לנושא ומוכנים לקחת אחריות משותפת על כך תוצאה סף הלחץ יורד. זכרו זאת, זו החלטה משותפת וזה תהליך שלבסוף משפיע על שניכם כיחידים, כזוג וכמשפחה. ייתכן ויהיו ציפיות שונות- וזה בהחלט אפשרי, אפשרו לכך מרחב ושוחחו על כך בטרום התהליך.

רשימת השאלות שתעשה לכם סדר

לאחר ששוחחתם על הפחדים, הציפיות והשוני בגישות תוכלו להתמקד ברשימת השאלות הבאה, שתסייע לכם להגיע להסכמות במהרה.

  1. תקציב- מה היקף השיפוץ? האם מתפרש על פני הבית כולו או רק חלקים ממנו?
  2. האם "שוברים קירות" או בוחרים בהום סטיילינג?
  3. אילו דברים אתם רוצים לשפר במרחב המגורים שלכם (להרחיב חלל רחצה? להוסיף חדר נוחיות? לצמצם חדרים? וכדומה)
  4. היכן תלונו בתהליך השיפוץ?
  5. מתי ואיך תשתפו את הילדים?
  6. מה יהיה העיתוי הנכון להתחיל בשיפוץ?
  7. האם יש סגנון עיצוב "שתפס לכם את העין"?
  8. מה בוודאות לא תרצו שיהיה בבית שלכם (הדפס, גוון, רהיט מסוים)?

שאלות אלו יסייעו לכם להתמקד ולהרחיב את טווח המשא ומתן בינכם. בשלב זה מומלץ לערב מעצבת פנים, שתוכל להציג בפניכם חלופות ולסייע לכם לחסוך בתקציב.

משא ומתן

שלב זה תורם לשיח פתוח ומאפשר לכם להגיע אל פתרונות גמישים, שמחד מבטיחים שעקרונותיכם אכן ימולאו ומאידך מאפשרים לבחור בחלופות הולמות לרצונות. בשלב המשא והמתן חשוב לשמור על שיח פתוח, שקיפות וכנות, להעלות את הציפיות והחששות, לוודא שהתכנון ידוע ומוסכם על שני הצדדים. הקפידו להסביר את החשיבה מאחורי הרעיון שלכם כדי שהצד השני יבין את העקרונות. מצאו מקום רגוע נטול הסחות דעת, הניחו את הטלפונים בצד והקשיבו עם הלב.

תקשורת מקרבת

אומנם אני מעצבת פנים אך כיוון שאני ערה למורכבות העומדת בפני זוג שמתכוון לשפץ את הנכס שלו אני בהחלט יכולה לומר, שתקשורת מקרבת מקדמת את המשא ומתן והופכת את התהליך לנעים יותר. אז מה היא תקשורת מקרבת אם לא החלפת הדרישה בבקשה.. קבלת עצה והבנה שהצד השני רוצה בטובתנו? זכרו זאת. כך תוכלו לחוות תהליך גמיש, עם מנעד רחב למשא ומתן תוך שמירה על הכבוד ההדדי.

לסיכום, זהו אינו סוד שזוגות רבים העומדים בפני שיפוץ מתמודדים עם תקופה לחוצה ומוצפת בחוסר ודאות. זכרו שלבסוף המטרה להרגיש נח ונעים בבית, ולשם כך חשוב להרגיש נח בתהליך. שמרו על תקשורת פתוחה, שוחחו על הכוונות והמניעים, שוחחו גם על מה שפחות מתאים לגישה העיצובית שלכם והסבירו את הרעיונות שעומדים מאחורי הנושא. והקשיבו עם הלב, כך תוכלו לראות מעבר למילים ולמצוא פתרונות מקוריים, שישביעו את רצונכם.

הכותבת היא אפרת דביר, מעצבת פנים לפרטים נוספים על תהליך העיצוב צרו קשר דרך האתר.

השאירו פרטים

וביחד נתחיל לתכנן את בית החלומות שלכם