ארבעה אלמנטים בעיצוב פנים- חלל, אור, צבע ומרקם

בית הוא הבסיס, היסוד, עמוד התווך, עולם שלם של רגשות המתקיים סביב לבנים, מלט, בטון, מתכת, עץ וזכוכית, מאווים ותשוקות, משאלות ומעמדות. אבל כשם שבית מעניק לנו זהות ושייכות בד בבד הוא עלול לעורר בנו תחושה של ניכור וזרות- ממש כמו "מלתחה" העוברת בירושה, או "טעם" שנכפה עלינו מהסביבה. כדי להבין לעומק את תחושת הביתיות הטבועה בכל אחד ואחת מאיתנו כדאי להכיר את ארבעת האלמנטים היסודיים בתחום עיצוב הפנים – חלל, אור, צבע ומרקם וכיצד אלו תורמים לאווירה ומסבים נחת לשוהים במרחב.

חלל

בכל אחד ואחת מאיתנו יש חוש בסיסי המסייע לו להבחין בין יחסים: עומק, גובה ונפח במרחב, עבור רבים – הגדרת החלל היא היכולת לאפסן בו את מה שצריך אך אני רוצה להזמין אתכם לחשוב על חלל ממקום אוורירי יותר- כמו מקום למחיה המאפשר להגיע לתחושה של רווחה. אוויר הוא מצרך יקר והדרך לייצר אותו היא להפחית את המיותר ולאכלס כ 30% מהחלל במה שנחוץ למחיה. ניתן לעשות זאת במגוון דרכים- החל מיצירת מוקד כח אחד אליו מופנית תשומת הלב, פיזור של תאורה המעניקה תחושה של "פתיחות", בחירה בריהוט "קל משקל" ועיגונו למוטיב קטן יותר בלפחות 60%  המשדר יציבות ובבחירה במניפת צבעים בהירה ומונוכרומטית – לרוב רובו של המרחב והשארת כ 30% מהמרחב בגוונים חמים, מלאי תעוזה ואופי.

אור

אור חושף את אופיו של המרחב, קימוריו הטבעיים ומרקמו. אור חזק וברור מטיל צללים ומדגיש את איכות החומרים ולכן איני מקלה בחשיבותו של אור לשנות לחלוטין את האווירה במרחב ולהדגיש את חוזקותיו. אחת ההמלצות הרווחות ביותר להגדלת חלל ואף להכפלתו היא בהצבת מראות ופריטי זכוכית, כסף וזהב מול מקור אור טבעי- כל אלו יוצרים הילות מרשימות המזמינות את השמש להציף את מרחב הפנים באור נגוהות, ממש כמו בשירו של אהוד מנור: "אור פנימי"
אור פנימי
מניבכי חלומי
אור פנימי
שמאיר את דרכי
אל החום, אל התום
אל עצמי

אור שמחבר את הפנים אל החוץ ומעניק תחושת שייכות.

צבע

על אף שמדובר על מונח העומד בפני עצמו – צבע יותר מכל מוטיב אחר מושפע ממרקמו. שטח מחוספס, "גרגירי" או אפילו "קטיפתי" שובר את עוצמת הגוון ומעניק לו נופך מעניין. צבעים בהירים מעניקים למרחב אווריריות. יחד עם זאת מומלץ לבחור בתתי גוון ולאו דווקא בצבעים מובהקים וזאת כדי להעניק לחלל את אופיו הייחודי. את הצבעים ניתן לשלב על פני הריהוט הקבוע והנייד, הקירות, הריצוף והאביזרים. חיפוש קצר ביוטיוב יניב שפע של הצעות "עשה זאת בעצמך" לחידוש חלל באמצעות צבע ובתקציב הנגיש לכל כיס.

מרקם הוא המוטיב המדגיש את העיצוב המוביל של החלל- מרקם אוורירי, מתכתי כמעט הייטקיסטי יעניק תחושה של עיצוב בן זמננו לעומת מרקם "כבד", "גושני", מלא פאתוס- המעניק תחושה של עיצוב מסורתי, כפרי, עיצוב שהזמן עומד בו מלכת. בין שני קצוות אלו עוברים מרקמים רבים, המשתלבים באמצעות חומרים סינטטיים וטבעיים ויחדיו הם יוצרים איכות אחת, שיכולה להתקבל במראה נעים ומשביע רצון בזכות מינון וסידור המאזן בין הניגודים.

השאירו פרטים

וביחד נתחיל לתכנן את בית החלומות שלכם